Děti s postižením usednou do lavic v Orlických horách

rychnovsky.denik.cz 7. 2. 2014

bartosovice-skola_denik-380Bartošovice v Orlických horách – Teprve druhou v okrese bude speciální základní škola pro zdravotně postižené v Bartošovicích v Orlických horách. Tu otevře Sdružení Neratov již letos v září a to v budově bývalé školy.

Nově vzniklá „speciálka“ bude mít kapacitu 12 dětí, jedná se o dvě třídy po šesti dětech. Nebude tu chybět ani družina.

Prostory budovy ale v tuto chvíli využívá také mateřská škola, ta je však v přízemí, první patro tedy bude  zrekonstruováno pro speciální školu.

Výhodou je, že postižené děti budou denně v kontaktu s těmi zdravými ze školky.
„Určitě se nijak nebude narušovat chod výuky, je dobře, že tu působí i školka. Takto se žáci dostanou do většího kontaktu s ostatními dětmi. To pro ně bude velkým přínosem,“ podotýká Vendula Malíková.
Ta také dodává, že už teď vědí o dětech, které prvního září nastoupí.

Zájemci tu jsou

Žáci se zde budou učit v klidném prostředí. Jelikož jejich počet nepřesáhne číslo dvanáct, bude tu  i domácí atmosféra.
„Výuka bude probíhat jako na jiných speciálních školách, ty mají své specifické požadavky podle školských programů.

Jednu třídu musí mít na starosti jeden pedagog a asistent,“ vysvětluje za Sdružení Neratov Vendula Malíková.
Co se týče financí, Sdružení Neratov může žádat o dotaci na každého žáka Královéhradecký kraj.

Z těchto peněz zaplatí personál. Pomohou jim také soukromé dary a granty z ministerstva školství. Ty použijí na učební pomůcky.
Velkou finanční pomoc jim však poskytuje obec Bartošovice v Orlických horách, která jim také objekt pronajala.

V loňském roce  obec  budovu zrekonstruovala z venkovní části, pro budoucí  vyučování se ale musí připravit hlavně  první patro.
„Bývalou školu jsme zateplili, vyměnili okna, dveře, udělala se také nová fasáda. Vše vyšlo na milion dvě stě tisíc korun,“ vysvětluje starosta Bartošovic v Orlických horách Kostas Kotanidis. Tyto stavební práce dokončili v obci na podzim loňského roku.

Spousta práce na obzoru

Budova byla ve svém prvním patře zcela prázdná, proto obec schválila její využití v rámci speciálního vyučování.
Tyto prostory se ale musí ještě podstatně zrekonstruovat, v plánu je hlavně sociální zařízení, nové odpady, rozvody vody a hlavně pak bezbariérový přístup pro budoucí žáky. Obec počítá s částkou na tyto náklady zhruba 250 tisíc.

Chce však investovat  pouze do zařízení, které v budově zůstane.
„Je tu samozřejmě potřeba také výtah, to je ale už v režii sdružení, které bude mít tyto prostory v pronájmu. Do té doby ale musíme vše stihnout připravit, zatím ještě není hotový projekt. Počítám, že se se stavebními úpravami začne na konci března,“ vysvětluje starosta.
Co se týče finanční pomoci i do budoucna, obec také přislíbila, že se postará o režijní náklady, jako je voda, topení, elektřina a další.

„Jsme moc rádi, že nás obec  v této aktivitě velice podporuje a že nám poskytla vhodné prostory. V tuto chvíli řešíme hlavně dofinancování, musíme zařídit také výtah pro bezbariérový vstup. Ten by měl být zhruba za půl milionu,“ prozrazuje Vendula Malíková ze Sdružení Neratov.
Sdružení se snaží hlavně zajistit zařízení pro vyučování, dovybavit třídy, které jsou v tuto chvíli zcela prázdné. Musí zajistit hlavně lavice, židle a základní učební pomůcky.

Z dřívějška tu už ale jsou k dispozici tabule, která využíval personál bývalé školy.
Děti budou  mít se školkou dohromady také jídelnu, jídlo se bude dovážet z Neratova.
Speciální škola ale není jediným záměrem sdružení. To má do budoucna v plánu také založit dvouletou praktickou školu, tím chtějí docílit, aby měli lidé s postižením možnost pracovního uplatnění.
„Ti, co by tuto školu navštěvovali, by mohli být následně zaměstnáni v chráněných dílnách. Zde by se praktické vyučování mohlo také realizovat, máme pro to vhodné prostory. Zatím je to ale vize budoucnosti,“ uvádí Vendula Malíková.
Základní speciální škola již má také daný termín zápisu pro budoucí žáky.

Ten připadá už na patnáctého února.
Obec vítá, že se volné prostory nějakým způsobem využijí.

 Autor: Stanislava Rohrová | Zdroj: rychnovsky.denik.cz