Divadlo bez bariér v Ostravě nabízí hru o umírajícím chlapci

(zdroj: infoportaly.cz)

 

Z inscenace Oskar a růžová paníDivadlo loutek Ostrava uvede 30. září v 19.30 na alternativní scéně premiéru inscenace Oskar a růžová paní, v rámci probíhajícího festivalu Divadlo bez bariér.

Oskar a růžová paní je novela, kterou napsal jeden z nejpřekládanějších francouzsky píšících autorů, Eric-Emmanuel Schmitt. Vyšla knižně v Paříži roku 2002. Autor ji věnoval herečce Danielle Darieux a ta o rok později hrála v její divadelní adaptaci. V Divadle loutek se jejího režijního vedení ujal umělecký šéf DLO Václav Klemens.

Na první pohled se zdá, že děj Schmittovy novely nabízí jen slzy: Desetiletý Oskar leží na onkologickém oddělení a zbývají mu poslední dny života. Ale on vnímá svou situaci bez sentimentality, která je vlastní dospělým. Hněvá se na své rodiče, kteří s ním jednají najednou úplně jinak, skoro jako by už nebyl na tomto světě. On je, ještě žije! A má spoustu otázek, na které zatím nedostal odpovědi. Jeho největší přítelkyní je „Růžová paní“ – ošetřovatelka, která přijímá smutnou realitu stejně přirozeně jako on a radí mu, aby otázky pokládal přímo Nejvyššímu. Oskar tedy píše dopisy Bohu a prožije svůj poslední čas s vědomím smyslu svého krátkého, ale naplněného života. Právě ono kruté pomezí mezi životem a blízkým koncem dává Oskarovu příběhu ojedinělou sílu, ale i svobodu, nezávislost a originální humor.

„V tom se trochu nezapře česká povaha s potřebou velké věci zlehčovat… v té hře je i dost vtipných míst. Ale stejně nejvíc asi člověka odzbrojuje k úsměvu Oskarova přímost, která je dána někdy naivitou jeho věku a někdy opravdovostí jeho srdce,“ říká režisér Václav Klemens.

Titulní (a jediné) role svěřil režisér vynikající herečce Zdeně Przebindové a Robinu Ferrovi, nadějnému posluchači čtvrtého ročníku Janáčkovy konzervatoře. Inscenace Oskar a růžová paní vznikla v cyklu „PŘESČAS“, kdy tvůrci a herci z DLO se své tvorbě věnují ve volném čase a bez nároku na honorář.

Po premiérovém uvedení hry má DLO její další představení na programu ve čtvrtek 9. října v 19 hodin.

O festivalu Divadlo bez bariér čtěte zde | Více fotografií ze hry najdete zde